„Światłość świata” – obraz Williama Holmana Hunta

„Oto stoję u drzwi i kołaczę:
jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy,
wejdę do niego i będę z nim wieczerzał,
a on ze Mną” (Ap 3,20).

William Holman Hunt (1827 – 1910) – malarz angielski, którego twórczość przypada na drugą połowę XIX w.; we Francji i Belgii w tym okresie powstał kierunek w poezji i sztuce, zwany symbolizmem, który zakładał, że świat poznawany zmysłami jest złudą skrywającą prawdziwy, idealny świat. U symbolistów częste są odwołania do Biblii, mitologii i własnej wyobraźni a formą wyrazu „symbol”. W grupie tej znaleźli się Prerafaelici, stowarzyszenie założone przez studentów w 1848r. w Londynie; występowali oni przeciw sztuce wiktoriańskiej, wzorując się na sztuce włoskiej renesansowej a równocześnie poruszającej problemy im współczesne. Jednym z założycieli prerafaelitów był właśnie Willliam Hunt.

Światłość świata” to obraz namalowany w 1853-54 roku.

Scena rozgrywa się nocą w opuszczonym, zarośniętym chwastami i powyginanymi drzewami ogrodzie – otoczenie symbolizuje grzech i zawiłości życia ludzkiego. Jezus przychodzi do ludzkich drzwi i puka… Drzwi do których puka są zamknięte, bez klamki, otworzyć więc je można jedynie od środka, o ile po drugiej stronie jest ktoś, kto usłyszy pukanie i zechce otworzyć. Latarnia rzuca wokoło tajemniczy blask. Ale nie wie tego ktoś, kto jest za drzwiami. Tam nie dochodzi światło latarni – on słyszy tylko pukanie. Czy wstanie? Czy otworzy? Widać, iż te drzwi już dawno nie były otwierane. Można je otworzyć tylko od środka. Innym symbolem są leżące u stóp Jezusa jabłka. Gdyby nie światło, jakie niesie Chrystus, nie zostałyby zauważone i uległyby zepsuciu. Tak marnuje się wszystko, co człowiek robi w ciemnościach swojej duszy. Postać Zbawiciela odziana jest w powłóczystą szatę, bez śladów szwów, co oznacza jedność. Na głowie ma podwójną koronę, z metalu i połączoną z nią cierniową. Na ramionach ozdobny, królewski płaszcz spięty pektorałem, takim jaki nosili żydowscy arcykapłani. Korona, płaszcz i pektorał symbolizują trzy różne aspekty władzy Jezusa: królewską, prorocką i kapłańską. Jego twarz jest smutna i zatroskana, lewa ręka trzyma lampę oświetlającą drzwi i częściowo szatę. Światło lampy nawiązuje prawdopodobnie do Księgi Psalmów (“Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce”, Ps 119, 105).

Odczuwa się, iż malowidło to ma w sobie coś przejmującego a jednocześnie podświadomie czujemy, że tylko przy Jezusie jest bezpiecznie i ciepło.

Obraz  „Światłość świata” zdobył niezwykłą popularność i został rozpowszechniony w Anglii i Ameryce w postaci rycin i ilustracji. Stał się elementem kultury popularnej, miał wpływ na poezję, muzykę i ilustracje książkowe, często powoływano się niego w kazaniach. Był najważniejszym wizerunkiem Chrystusa w epoce wiktoriańskiej i symbolem ludowej pobożności.

Obecnie obraz znajduje się w bocznej kaplicy Keble College w Oksfordzie. Pod koniec swojego życia William Hunt wykonał replikę obrazu, znajdującą się obecnie w Katedrze św. Pawła w Londynie. W Manchester Art Gallery znajduje się kolejna, niewielka autorska kopia tego obrazu.

 

Informacje wykorzystane w niniejszym opisie uzyskano z Internetu.

3 odpowiedzi do artykułu “„Światłość świata” – obraz Williama Holmana Hunta

  1. Puella Clara

    Jestem pod wielkim wrażeniem, ten obraz jest niesamowity!
    Dopiero teraz, kiedy się przyjrzałam i przeczytałam opis, dotarła do mnie jego przebogata symbolika. Najbardziej uderzający dla mnie to ten brak klamki od zewnątrz. Pan do nas wejdzie, jeśli go zaprosimy. Jakaż to prawda, a zarazem pokora Jezusa. Nie narzuca się. Niesie światło, chce dać nam Życie, ponieważ KOCHA. Oddał się za nas!
    I jeszcze te jabłka… Po łacinie „malum” to jabłko, ale i coś złego. Światło to oświeca!
    Bardzo lubię prerafaelityzm. Sama się dziwię, że nie rozpoznałam od pierwszego spojrzenia.

    Bardzo Ci dziękuję, Mario :)))

    1. Maria Autor

      Tak…Pan nie narusza naszej wolności…
      Przychodzi w czasie naszych ciemności ze swoim Światłem i puka do naszego serca…A my wybieramy… Co za szacunek do człowieka i podkreślenie ludzkiej godności…
      Tylko On może dać prawdziwe ŻYCIE… Tylko ON…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij