Zmiłuj się nade mną, mój Boże. Fragment Pasji świętego Mateusza

Z pokorą, przepełniona jednak ogromną nieśmiałością, chcę przedstawić zupełnie inny gatunek muzyki. Być może określenia: klasyczna, poważna doprowadziły do utrwalenia mitu, że muzyka poważna jest zbyt…poważna do słuchania dla zwykłego człowieka?

Moją ulubioną epoką jest barok, a ukochanym kompozytorem Jan Sebastian Bach. Banalnie? Być może. Dla mnie ogromnie ważne jest to, że Bach traktował muzykę jak służbę bożą, sztuka zaś była dla niego religią. Zawsze tworzył dla Boga. Swoje prace zaczynał od zawołania Jesu Juva- Jezu wspomóż; kończył zaś nieodmiennie sygnaturą SDG- Soli Deo Gloria. Bogu jedynemu chwała.

Proponuję wysłuchanie arii „Erbarme dich Mein Gott” z arcydzieła muzyki barokowej, Pasji świętego Mateusza.

Pasja jest elementem Liturgii Niedzieli Palmowej i Wielkiego Piątku, podczas której rozważa się Mękę Chrystusa. Wspomniane oratorium pasyjne, powstało w 1727 roku, w końcowym okresie twórczości Bacha. Kompozytor był wówczas kantorem w kościele św. Tomasza w Lipsku. Obok muzyki w Pasji św. Mateusza niezmiernie ważne jest słowo. Utwór ten zawiera 26 i 27 rozdział Ewangelii według św. Mateusza, z wplecionymi poetyckimi tekstami arii, chorałów i recytatywów. Zostały one stworzone przez poetę i librecistę Picandra (Christian Friedrich Henrici), jednak pod baczną kontrolą Bacha.

Proszę nie obawiać się, aria „Erbarme dich…” trwa siedem minut, i ten czas powinien wystarczyć, by zrozumieć moją miłość do Bacha. Być może skłoni do wysłuchania całej Pasji, kto wie?

Ten fragment Pasji Mateuszowej dotyczy zdrady Piotra, kiedy trzy razy wyparł się swojego ukochanego Mistrza. Łagodna, wydawałoby się, muzyka zawiera przejmujące słowa o poczuciu winy, która rozdziera serce zdrajcy. Uczucie rozpaczy podkreśla fenomenalna linia melodyczna pierwszych skrzypiec. Amerykański wirtuoz skrzypiec i dyrygent, Yehudi Menuhin, stwierdził, że jest to najwspanialsza muzyka skrzypcowa kiedykolwiek stworzona.

Wybrałam do prezentacji wersję śpiewaczki francuskiej, Nathalie Stutzmann, która jest jednocześnie uznanym dyrygentem.

Zmiłuj się nade mną

Mój Boże

Przez wzgląd na me łzy, spójrz na mnie

Serce i oczy gorzko płaczą

Zmiłuj się nade mną

Mój Boże

Więcej o „Pasji według świętego Mateusza” (druga strona).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij