Cudowny Wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego w Kcyni…

 

Kcynia – to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, w północnej części Pojezierza Gnieźnieńskiego.

W centrum miasta, na wzgórzu morenowym, wznosi się Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z pokarmelickim klasztorem. W miejscu tym, w XVI wieku stał drewniany kościółek. W roku 1612 sprowadzono do Kcyni Ojców Karmelitów, którzy przy kościele wybudowali klasztor. W czasie pożaru miasta w 1775 roku kościół z klasztorem spłonął. W latach 1788-1790 zakonnicy wybudowali nowy obiekt, istniejący do dziś, składający się z kościoła i klasztoru. W 1835 roku, z rozkazu rządu pruskiego, O.O. Karmelici musieli opuścić miasto a świątynię przekazano pod opiekę diecezji.

Kościół ten jest trzynawowy z dwiema okazałymi wieżami. Nie posiada wyraźnie określonego stylu architektonicznego, natomiast wyposażenie wnętrza pochodzi z późnego baroku i klasycyzmu z końca XVIII wieku. Wymiary świątyni to: długość – 30 metrów, szerokość – 17 metrów, wysokość każdej z wież – 37 metrów.

W ołtarzu głównym kościoła umieszczony jest późnogotycki Krucyfiks z 1510 roku, zwany Cudownym Ukrzyżowanym Jezusem Kcyńskim. Słynie On licznymi łaskami i od wieków cieszy się głęboką czcią mieszkańców Kcyni oraz przybywających pielgrzymów. O licznych cudach i wciąż żywym kulcie świadczą zachowane historie uzdrowień jak i wota umieszczone przy ołtarzu głównym. W nawach bocznych znajdują się dwa ołtarze: jeden poświęcony MB Szkaplerznej, a drugi św. Józefowi. Uwagę zwracają również piękne organy i stara drewniana ambona w kształcie łodzi. Neobarokowa polichromia jest dziełem prof. Leonarda Torwirta z Torunia i namalowana została w 1964 roku.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni, uważany jest za unikalną budowlę sakralną tego typu, w skali europejskiej.

Co tydzień sprawowana jest tutaj Msza św. wotywna o Krzyżu św., połączona z nabożeństwem, oddającym cześć relikwiom Krzyża św. i śpiewem pieśni „Ukrzyżowany świata Zbawicielu”:

„Zawitaj Ukrzyżowany, Jezu Chryste przez Twe rany,

Królu na niebie, prosimy Ciebie, ratuj nas w każdej potrzebie.

Prosimy Ciebie w każdej potrzebie, daj pokój pożądany

 

2 odpowiedzi do artykułu “Cudowny Wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego w Kcyni…

  1. Maria

    Cudowny jest Krzyż z Chrystusem, ale też zachwyca mnie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w bocznym ołtarzu, ale nic na jego temat nie umiem znaleźć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij