Katedra Metropolitalna w Mexico City

Na głównym placu stolicy Meksyku Zocalo, wznosi się jedna z najstarszych, największych katedr obu Ameryk; jest to jedna z najwspanialszych budowli sakralnych świata. Zbudowana została w pobliżu zburzonej świątyni azteckiej. Przy tym placu znajduje się również Pałac Prezydencki.

Katedrę zaczęto budować około 1530 roku, konsekrowano ją w 1667 roku, mimo nie zakończenia prac budowlanych; zakończono je w 1813 roku. W międzyczasie zmodyfikowano projekt, którego autorami byli architekci neoklasycyzmu: Ortiz de Castro Manuel Tolsa. Styl tej katedry jest więc mieszaniną renesansu, baroku i neoklasycyzmu a  jej budowa trwała przeszło dwa i pół wieku.

Bryłę katedry zdobią dwie wieże o wysokości 61 m, które zakończone są hełmami w kształcie dzwonów; na wieżach zamontowane jest łącznie 25 dzwonów.

Nad wejściem do katedry centralną część zajmuje płaskorzeźba przedstawiająca Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny a powyżej godło Meksyku. Fasada tego obiektu jest bardzo ciekawa, znajdują się po obu stronach wejścia rzeźby apostołów Piotra i Pawła, nad nimi Andrzeja i Jakuba. Ponad portalem znajduje się mała wieżyczka z trzema postaciami, wyobrażającymi trzy cnoty: wiarę, nadzieję i miłość.

Na dziedzińcu katedry od strony wschodniej stoi pomnik Jana Pawła II w szacie, na której znajduje się popiersie Matki Bożej z Guadalupe. Znajdują się również na niej klucze, kłódki i inne elementy metalowe. Posąg papieża jest wysoki na 3 m, wykonany został ze stopu zebranych na ten cel kluczy w liczbie ponad 7 mln, w ramach akcji „daj mi klucz do swego serca”. Poświęcony został w 2007 roku. Papież pielgrzymował do Meksyku pięć razy, darząc wielką miłością Matkę Bożą z Guadalupe.

Katedra ma pięć naw, zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego, ma długość 100 m i 46 m szerokości. Bezpośrednio po wejściu do wnętrza znajduje się bogato zdobiony ołtarz, usytuowany w centralnej części nawy głównej, dzieło hiszpańskiego architekta Jeronima de Balbasa, zwany Ołtarzem Przebaczenia. Jedna z legend mówi, że tutaj skazańcy hiszpańskiej inkwizycji modlili się, aby ich dusze nie zostały potępione. Uwagę zwraca też Czarny Chrystus na Krzyżu, z którym związana jest również inna legenda.

W absydzie nawy głównej, za Ołtarzem Przebaczenia i i chórem, znajduje się ołtarz zwany Ołtarzem Królów. Arcydzieło churrigueryzmu (styl, będący hiszpańską wersją późnego baroku), budowany w latach 1718 – 1737 przez J. de Balbasa i F. Martineza; wysoki 25 m, szeroki 15 m, głęboki 7,5 m ocieka złotem. W centralnej części znajduje się obraz Pokłon Trzech Króli, nad nim obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ołtarz ozdobiony jest różnymi postaciami; jest tam też postać polskiego królewicza Kazimierza.

W dwóch zewnętrznych nawach bocznych katedry znajduje się około 15 wspaniałych kaplic. W jednej z nich jest obraz Chrystusa Miłosiernego z opisanym kultem Bożego Miłosierdzia i figura św. Faustyny Kowalskiej. W katedrze też spotykać można obraz i posąg św. Jana Pawła II.

Jeszcze taka ciekawostka: w środkowej części katedry wisi pion, który na specjalnej planszy pod nim, wskazuje odchylenia i zapadanie się tego obiektu na przestrzeni wieków, ponieważ obiekt posadowiony jest na grząskim gruncie.

W 2000 roku, staraniem władz miasta Meksyk, katedra została wpisana na listę 100 najbardziej zagrożonych budowli świata.

 

2 odpowiedzi do artykułu “Katedra Metropolitalna w Mexico City

  1. Tomasz

    Zapadająca się katedra… Piękno i historia, które może przestać istnieć. Ciekawe jak z trzęsieniami ziemi.. Tam przecież też występują. Tyle energii było w Meksyku by zbudować tak piękny obiekt, jednocześnie to kraj masonerii i prześladowania chrześcijan. Zadziwiające, jak zresztą wszędzie , dobro miesza się ze złem. Bardzo piękny i bogato napisany artykuł:) Dziękuję Mario:) Poczułem ciężar historii, posmakowałem widoków wnętrza. Nawet poczułem się modlącym w środku:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij