Klasztor w Lądzie

 

Na szlaku moich wędrówek trafiłam do opactwa pocysterskiego w Lądzie. Oprócz kościoła św Mikołaja, który zasługuje na osobną galerię, bardzo duże wrażenie zrobił na mnie klasztor, a w nim Oratorium św. Jakuba. Jest to niewielkie pomieszczenie, zdobione przebogatą polichromią, która jest jednym z najcenniejszych zabytków gotyckiego malarstwa w Polsce. Polichromia ta powstała ok. 1370 roku i zawiera bogaty program program rycersko-dworski, eschatologiczny i heraldyczny, dokumentujący wielkopolskie rycerstwo skupione wokół prokrólewskiego stronnictwa Wierzbięty z Paniewic.

 

 

 

2 odpowiedzi do artykułu “Klasztor w Lądzie

  1. Tomasz

    Polska jest pełna znaków wiary dawnych pokoleń. Zróbmy wszystko, by dar życia duchowego nadal miał wielu posiadaczy w naszym kraju! Polichromie surowe i pełne treści jednocześnie:)

  2. Puella Clara

    Przedziwne malowidła, widać, że średniowieczne. Dobrze, że nikt z konserwatorów na przestrzeni wieków nie próbował ich specjalnie unowocześnić:)
    Takie miejsca mają w sobie niesamowity klimat…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij