Przejdź do paska narzędzi

Figura Matki Bożej Królowej Świata w Domacynie

Domacyno to wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w odległości  ok. 10 km na południowy zachód od Karlina i ok. 3 km na południe od drogi Szczecin – Koszalin. I to tutaj, na niedużym wzniesieniu poza terenem zabudowanym, znajduje się największa w Polsce figura Matki Bożej, która jest darem wdzięczności Społeczeństwa Filipińskiego dla Narodu Polskiego, za pontyfikat św. Jana Pawła II i pielgrzymkę papieża w styczniu 1995 roku do Manilli na Światowy Dzień Młodzieży.

Pomysł tego daru narodził się w 1994 roku; inicjatorem był Stefan Masternak, ożeniony z Filipinką, były mieszkaniec Domacyna.

Figura jest dziełem światowej sławy artysty filipińskiego Eduarda Castrillo, który przyjaźnił się z Janem Pawłem II; prace swoje zobowiązał się wykonać za darmo, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji  terminu ich wykonania. Artysta specjalnie przyleciał do Polski w 1995 roku, aby obejrzeć miejsce, na którym miał stanąć pomnik.

Cały pomnik ma wysokość 9 m natomiast sama figura Matki Bożej jest z brązu o wysokości 6 m. Maryja stoi na kuli ziemskiej w otoczeniu chmur, średnicy 1 m, wykonanej z mączki perłowej – na kuli ziemskiej wyróżnione są Filipiny z miastem Cebu, skąd pochodzą ofiarodawcy. Matka Boża wyciąga ręce w geście zaproszenia, na prawej ręce ma różaniec a za plecami krzyż.

W lutym 1995 roku ks. Kardynał Filipin Ricardo Vidal wystąpił do Bp. Koszalińskiego z prośbą o zgodę na ustawienie figury w tym miejscu. Poświęcenie figury nastąpiło 29 października 1995 roku w obecności Ks. Kardynała z Filipin oraz Ks. Biskupów z Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej i Szczecińsko-Kamieńskiej.

W 2007 roku wykonano wokół pomnika Stacje Drogi Krzyżowej.

Na pomniku widnieje napis Matka Boża Królowa Narodów z uwagi na popularność tej nazwy Maryi na Filipinach. U nas to Matka Boża Królowa Świata.

W miejscu tym odbywają się cyklicznie Msze św. oraz różne inne uroczystości ku czci Matki Bożej i to tutaj powierzać można Matce nie tylko osobiste i narodowe sprawy, ale też problemy całego świata.

 

W opisie skorzystano z informacji w Internecie i na tablicy przy pomniku

 

Odpowiedź do artykułu “Figura Matki Bożej Królowej Świata w Domacynie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide