Petra – ruiny skalnego miasta w Jordanii

Petra znajduje się w południowo – zachodniej części Jordanii. Jest to starożytne miasto Nabatejczyków, stolica ich królestwa w okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e. Plemiona te, przybyły tutaj w VI w. p.n.e. W okresie swojej świetności Petrę zamieszkiwało około 40 tys. osób.

Miasto rozwijało się dzięki swojemu położeniu na ważnych szlakach handlowych, łączących Półwysep Arabski z Morzem Śródziemnym. Położenie wśród skał, zapewniało mu bezpieczeństwo i trudności w zdobyciu go przez licznych najeźdźców.

Upadek miasta nastąpił w VI/VII w. n.e. Po podbojach i licznych trzęsieniach ziemi, miasto popadło w ruinę, z której się już nie podniosło. Petra zaczęła popadać w zapomnienie.

W 1812 roku Petrę odkrył szwajcarski podróżnik Johann Burckhardt, który słyszał opowieści o zaginionym mieście.

Badania archeologiczne rozpoczęto około 1930 roku, od 1965 roku intensywnie. Wykazały one, że tereny te były już dużo wcześniej zamieszkiwane przez grupy myśliwych i koczowników.

Zwiedzanie ruin miasta zaczyna się, wchodząc do wąskiego wąwozu Al-Siq, długości około 1,5 km., uformowanego z różowo-czerwonego piaskowca. Najsłynniejszym zabytkiem Petry jest Skarbiec (Al-Chazna), budowla wysoka na 40 m., szeroka na 25 m., powstała w I w. n.e. jako grobowiec królewski. Idąc dalej ulicą od Skarbca, mija się liczne pozostałości fasad domów , sklepów, grobowców, świątyń oraz rzymski amfiteatr na 7000 osób.

Ciekawostką jest to, że Nabatejczycy, z uwagi na deficyt wody, drążyli  w litej skale kanały oraz zbiorniki na wodę, tworząc już wtedy system akweduktów.

W 1985 roku Petra wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO a w 2007 roku  została ogłoszona jako jeden z siedmiu nowych cudów świata.

To tutaj w roku 1989 roku nakręcono filmy: Indiana Jones i Ostatnia Krucjata.

 

(podane informacje można obszerniej poznać w licznych opracowaniach, dostępnych w Internecie)

 

2 odpowiedzi do artykułu “Petra – ruiny skalnego miasta w Jordanii

  1. Tomasz

    Piękne, pustynne miasto.  Ciekawe skąd brali wodę! Nabatyjczycy zbudowali, ale Rzymianie nie zniszczyli. Może wiec z Rzymem lepiej było współpracować niż wojować…

    Dziękuję Mario za podróż!

  2. Maria

    Rzymianie tez potrzebowali wody a zastali gotowe systemy jej gromadzenia. Na jednej z początkowych fotek, pokazałam kanał wodny, biegnący wzdłuż ściany wąwozu:))

    Nabatyjczycy „łapali” w ten sposób każdą kroplę, która spadła w czasie opadów i ją gromadzili… Między innymi, dzięki też temu, tutaj właśnie biegły szlaki komunikacyjne…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij