Pola Lednickie

Pola Lednickie leżą nad Jeziorem Lednica, na Szlaku Piastowskim, na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowego, około 35 km od Poznania w kierunku Gniezna. Początkowo teren ten należał do wsi Imiołki, od 1 stycznia 2013 roku jest już odrębną miejscowością.

Miejsce to jest szczególne, ponieważ na jeziorze tym znajduje się wyspa – Ostrów Lednicki, miejsce, gdzie położony był najznamienitszy gród Polan, według części przekazów historycznych tutaj miał miejsce Chrzest Polski w 966 roku i to stąd właśnie wywodzi się nasza państwowość i chrześcijaństwo.

Od 1997 roku, na Polach Lednickich, regularnie odbywają się Ogólnopolskie Spotkania Młodych LEDNICA 2000, największe w Polsce modlitewne spotkania młodzieży katolickiej z naszego kraju, jak i od pewnego czasu też z zagranicy, liczące każdorazowo około 100 tys.osób.

Pomysłodawcą tych spotkań i wizjonerem był dominikanin Ojciec Jan Góra, przy inspiracji ze strony Ojca Świętego. O. Jan Góra zmarł 21.XII.2015 roku i pochowany został na Polach Lednickich, u stóp głazu z popiersiem św. Jana Pawła II.

Na Polach Lednickich znajdują się: Brama Ryba, zwana Bramą Trzeciego Tysiąclecia, Dom Świętego Jana Pawła II, gdzie gromadzone są pamiątki po naszym Papieżu, kopia Krzyża z Giewontu, głaz Chrztu Polski, Droga Krzyżowa, Chrzcielnica nad brzegiem jeziora oraz inne pamiątki.

Prowadzi tędy szlak pątniczy – Wielkopolska Droga św. Jakuba – odcinek drogi pielgrzymkowej do grobu Św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Powołaniem spotkań lednickich było i jest przeżywanie bogactwa wiary i kultury chrześcijańskiej w miejscu powstania 1000 lat wcześniej naszej tożsamości narodowej i religijnej, modląc się w myśl słów „Stąd nasz ród”.

To stąd płynie w świat, świadectwo wiary, nadziei i miłości, naszej polskiej młodzieży…

 

http://perlyswietlne.net/ostrow-lednicki/

2 odpowiedzi do artykułu “Pola Lednickie

  1. Tomasz

    Piękna i rodząca dobro inicjatywa o. Góry On już odszedł, ale owoce trwają. Myślę o życiu , które wydaje trwałe owoce dobra, jako o szczególnym darze Pana. Chciałbym być wśród tych, którzy taką radość w Niebie mają:)

    Dziękuję Mario, za zabranie mnie tam.  Rozglądałem się z ciekawością:) i zadumą:)

  2. Maria

    Miałam to szczęście być tam kiedyś dawno służbowo i rozmawiać z ojcem Górą… Organizowany był wtedy Dom Świętego Jana Pawła II… Jego zaangażowanie w budowę Lednicy i determinacja w „walce” o nią, budziły podziw i respekt… Tam było Jego serce… i JEST …

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij