Przejdź do paska narzędzi

Pola Lednickie

Pola Lednickie leżą nad Jeziorem Lednica, na Szlaku Piastowskim, na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowego, około 35 km od Poznania w kierunku Gniezna. Początkowo teren ten należał do wsi Imiołki, od 1 stycznia 2013 roku jest już odrębną miejscowością.

Miejsce to jest szczególne, ponieważ na jeziorze tym znajduje się wyspa – Ostrów Lednicki, miejsce, gdzie położony był najznamienitszy gród Polan, według części przekazów historycznych tutaj miał miejsce Chrzest Polski w 966 roku i to stąd właśnie wywodzi się nasza państwowość i chrześcijaństwo.

Od 1997 roku, na Polach Lednickich, regularnie odbywają się Ogólnopolskie Spotkania Młodych LEDNICA 2000, największe w Polsce modlitewne spotkania młodzieży katolickiej z naszego kraju, jak i od pewnego czasu też z zagranicy, liczące każdorazowo około 100 tys.osób.

Pomysłodawcą tych spotkań i wizjonerem był dominikanin Ojciec Jan Góra, przy inspiracji ze strony Ojca Świętego. O. Jan Góra zmarł 21.XII.2015 roku i pochowany został na Polach Lednickich, u stóp głazu z popiersiem św. Jana Pawła II.

Na Polach Lednickich znajdują się: Brama Ryba, zwana Bramą Trzeciego Tysiąclecia, Dom Świętego Jana Pawła II, gdzie gromadzone są pamiątki po naszym Papieżu, kopia Krzyża z Giewontu, głaz Chrztu Polski, Droga Krzyżowa, Chrzcielnica nad brzegiem jeziora oraz inne pamiątki.

Prowadzi tędy szlak pątniczy – Wielkopolska Droga św. Jakuba – odcinek drogi pielgrzymkowej do grobu Św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Powołaniem spotkań lednickich było i jest przeżywanie bogactwa wiary i kultury chrześcijańskiej w miejscu powstania 1000 lat wcześniej naszej tożsamości narodowej i religijnej, modląc się w myśl słów „Stąd nasz ród”.

To stąd płynie w świat, świadectwo wiary, nadziei i miłości, naszej polskiej młodzieży…

 

http://perlyswietlne.net/ostrow-lednicki/

2 odpowiedzi do artykułu “Pola Lednickie

  1. Tomasz

    Piękna i rodząca dobro inicjatywa o. Góry On już odszedł, ale owoce trwają. Myślę o życiu , które wydaje trwałe owoce dobra, jako o szczególnym darze Pana. Chciałbym być wśród tych, którzy taką radość w Niebie mają:)

    Dziękuję Mario, za zabranie mnie tam.  Rozglądałem się z ciekawością:) i zadumą:)

  2. Maria

    Miałam to szczęście być tam kiedyś dawno służbowo i rozmawiać z ojcem Górą… Organizowany był wtedy Dom Świętego Jana Pawła II… Jego zaangażowanie w budowę Lednicy i determinacja w „walce” o nią, budziły podziw i respekt… Tam było Jego serce… i JEST …

     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide