Przydrożne kapliczki, krzyże i figury świętych w polskim krajobrazie

Od niepamiętnych czasów przydrożne kapliczki, krzyże i figury święte wrastały w krajobraz Polski, będąc symbolem naszej przynależności religijnej, świadectwem przywiązania do tradycji jak i wyrazem wiary minionych pokoleń. Stawiane były przez ludzi na skrzyżowaniach dróg, w miejscach ważnych wydarzeń dla społeczności lokalnej lub objawień religijnych. Ludzie pragnęli w taki sposób, mieć na ziemi namiastkę sacrum. W ten sposób ubogacali przestrzeń, w której żyli o wartości religijne, wyrażające się obecnością Boga. Pragnęli również chronić swoje otoczenie przed złem, przed wpływami szatana.

Często obiekty te były i są nadal miejscem wspólnej modlitwy podczas obrzędów religijnych, sprawowanych poza kościołem. Kiedyś, dla licznych wędrowców, były drogowskazami; były również miejscami upamiętniającymi uczestników powstań i walk narodowo-wyzwoleńczych, a więc też miejscami o znaczeniu patriotycznym…

Pełnią one ważną rolę w polskim krajobrazie kulturowym. Można zaobserwować, że obecność kapliczek, krzyży i figur świętych, wywołuje w przechodniach, zdejmowanie czapek z głów, wykonywanie znaku krzyża jak i przyklęknięcia i modlitwę.

Obiekty te, zwane „obiektami małej architektury”, reprezentują ogromne bogactwo form architektonicznych.

Tradycja budowania kapliczek jest nadal żywa, ciągle wznoszone są nowe obiekty tego typu.

Są one pomnikami sakralnej kultury i świadkami naszych dziejów… choć występują tez w innych krajach europejskich…

 

 

 

 

2 odpowiedzi do artykułu “Przydrożne kapliczki, krzyże i figury świętych w polskim krajobrazie

  1. Maria

   Tomaszu, pięknie to ująłeś…

   Kocham Polskę też w takich widokach jak na fotkach…

   Piękna jest nasza Ojczyzna…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij