Złota Kaplica (Królów Polskich) w Katedrze Poznańskiej

Złota Kaplica, pierwotnie nazywana Kaplicą Królów Polskich, znajduje się w Katedrze Poznańskiej, dokładnie w osi kościoła. W obecnej formie powstała w 1836 – 1837 roku na miejscu średniowiecznej Kaplicy Najświętszej Marii Panny z 1405 roku, zniszczonej przez pożary i powodzie.

Widok kaplicy z zewnątrz

W 1815 roku, z inicjatywy późniejszego biskupa, księdza Teofila Wolickiego, powstał komitet budowy nowej kaplicy pod przewodnictwem hr. Edwarda Raczyńskiego. Zaprojektowana została przez architekta Franciszka Lanciego, jako Mauzoleum Królów Polskich w stylu bizantyjskim, na planie ośmioboku. Wyposażenie kaplicy skompletowano w 1841 roku.

Na prawo od wejścia do kaplicy znajduje się neogotycki sarkofag pierwszych władców Polski – księcia Mieszka I i króla Władysława Chrobrego, a powyżej obraz Edwarda Brzozowskiego, przedstawiający Bolesława Chrobrego i Ottona III u grobu św. Wojciecha. Na lewo od wejścia stoi pomnik obydwu władców, wykonany ze spiżu przez Chrystiana Raucha, a powyżej obraz Januarego Suchodolskiego p.t „Mieczysław I kruszy Bałwany”.

Naprzeciw wejścia znajduje się ołtarz, z mozaikowym obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kopia Tycjana, a na stole ołtarzowym figury dziesięciu dziewic. Na podłodze  mozaikowa posadzka z napisem: Miecislaus Dux Boleslaus Rex, będąca dziełem Salandriego z Wenecji. Kopuła kaplicy przedstawia Boga Ojca w otoczeniu cherubinów i dalej dwudziestu polskich świętych i błogosławionych. Poniżej znajdują się medaliony z 34 herbami najstarszych szlacheckich rodów polskich, a pod nimi 8 tarcz z herbami najstarszych diecezji. Pod herbami kapituł 8 aniołów stojących na półkolumnach, których kapitele wspierają orły. Poniżej fryz z głów cherubinów.

Wejście do kaplicy zamyka krata z 1838 roku.

Złota Kaplica, bogato złocona i rzeźbiona, jest jednym z najważniejszych narodowych monumentów, które powstały w I połowie XIX w.

 

Z tematem związane:

Ostrów Lednicki…

Pola Lednickie

2 odpowiedzi do artykułu “Złota Kaplica (Królów Polskich) w Katedrze Poznańskiej

  1. Tomasz

    Nie miałem pojęcia, że taka istnieje 🙂 Piękne miejsce, pełne historii i sztuki, a ciągle dom modlitwy:) Dziękuję Mario za tele-transport do tego miejsca:)

  2. Maria

    Piękna kaplica… i związana z początkami naszej państwowości i chrześcijaństwa… lubię ją odwiedzać… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij