Obrazy na Boże Narodzenie

Niezmiennie wielką radość sprawiają mi sakralne dzieła sztuki. Teraz, w okresie Bożego Narodzenia, szczególnym zachwytem napawają obrazy przedstawiające narodzenie Jezusa.

Nie jestem historykiem sztuki, choć obracając się w świecie piękna minimalne pojęcie o niej mam. Do opisu dzieł w sposób merytoryczny, muszę odesłać zainteresowanych do innych źródeł. Przedstawiane w tym poście obrazy, są wybrane przeze mnie absolutnie subiektywnie. Niedawno przeczytałam w znakomitej książce Dariusza Czaji „Kwintesencje- pasaże barokowe” słowa wprawdzie dotyczące muzyki, ale jestem pewna, że oddają sens próby opowiedzenia o uczuciach kiedy odbiera się sztukę : „Piszę więc o tym, co mnie w muzyce porywa, co mnie w niej zachwyca, co mnie zniewala i pozostawia na wdechu”

To co mnie wzrusza do głębi, to widok małego Jezusa, bezbronnego, który potrzebuje ludzkiej opieki…a przecież to Bóg… Decyzja, żeby narodzić się, to znak umiłowania człowieka, a jednocześnie okazanie delikatności…żeby nie bać się Boga Wszechmogącego. Nowonarodzone dziecko w każdym domu wprowadza inny czas, inne odczuwanie, wszystko staje na głowie, wszystko podporządkowuje się niemowlakowi.

Nie inaczej jest z Bogiem-Dzieckiem. Przyjmujesz Go i całe Twoje życie zmienia się.

Nie mogę zapomnieć o Matce Boga…Jej twarz jest co najmniej zamyślona, czasem wręcz smutna…ona wie, co spotka jej Dziecko. Pomimo tej wiedzy, jest miłość.

 

 

2 odpowiedzi do artykułu “Obrazy na Boże Narodzenie

  1. Tomasz

    Wyrazić Wcielenie w sztuce… Gdybym miał talent też bym spróbował. 🙂 Niezwykle trudne. Miriam matka Jezusa łaski pełna. Jezus – Bóg mocy i niemowlę jednocześnie:) Kiedyś w Niebie zobaczymy te chwile dokładnie tak jak się odbywały:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij